Mikromyceta Pythium oligandrum
Historie objevu
V letech 1930 – 1932 popsal Charles Drechsler tuto mikroskopickou houbu jako fytopatogena, neboť ji izoloval společně s dalšími mykotickými fytopatogeny z postižených rostlin. Toto zařazení mezi parazity rostlin nebylo v té době nic neobvyklého, neboť celá řada dalších druhů rodu Pythium již jako fytopatogeny byla známa. Situace se měnila až v roce 1965, kdy bylo P.oligandrum izolováno z půdy českým odborníkem Dášou Veselým, který si všíml nezvykle silně vyvinutého predačního charakteru této mikroskopické houby. Při dalším studiu pak bylo zjištěno, že P.oligandrum je na rozdíl od dalších mikroskopických hub striktní mykoparazit, který k svému metabolismu využívá výhradně buňky jiných hub.
Popis biologie a predace
Pythium oligandrum je drobná mikromyceta se zcela specifickými vlastnostmi. Proto je dnes spolu s dalšími organizmy řazena do samostatné říše Chromista (Stramenopila) ležící paralelně s říší hub (Fungi).
Je to organizmus s celosvětovým rozšířením, kdy lze v 1g půdy objevit 4 – 20 životaschopných zárodků. Přestože mykoparazitizmus není v říši hub nic neobvyklého a v současné době známe na 3000 druhů s tímto fenoménem, je tento u P.oligandrum fenoménem naprosto vyhraněným.
Biologie tohoto organizmu se opírá jednak o tvorbu houbových vláken a charakteristických ostnitých oospor. V průběhu metabolismu houby je produkováno také asi 200 různých enzymů a fermentů, ze kterých je dosud biochemicky identifikováno pouze dvacet. Proto se celý tento enzymatický komplex zatím označuje souhrnným názvem OLIGANDRIN. Jeho hlavním cílem v biologii P.oligandrum je usnadnění průniku jeho hyf do napadené houby. Nicméně, u uvedeného komplexu je prokazován i mírný protizánětlivý efekt a právě proto jsou tyto enzymy pravděpodobně zodpovědné za to, že se mírní nebo mizí ekzémy, projevy lupénky, nebo že se v ráně přestává tvořit hnis.
Další charakteristickou biologickou vlastností je tvorba měchýřkovitých útvarů a zoosporangií, obsahujících 8 – 40 velmi čile se pohybujících zoospór. Tyto nejsou sexuálním stádiem, ale nástrojem, kterým může P.oligandrum za příhodné vlhkosti prostředí překonat různé překážky a hlavně vzdálenosti k potravě.
Vlastní účinky P.oligandrum jsou tedy dvojí, oba se však velmi výrazně doplňují. Předně se Pythium oligandrum chová jako predátor, který se vyživuje z buněk jiných mikroskopických hub. Jeho predační reakce jsou v přítomnosti cizí houby až neskutečně rychlé, trvající pouze několik desítek minut. Když se napadená houba brání a schovává, využívá P.oligandrum své pohyblivé zoospóry, které jsou schopny velmi rychle skrytou houbu vypátrat. Druhým efektem je produkce již zmíněného velkého množství enzymů, které produkuje pro lepší pronikání vlastních vláken do buněk hostitele. Uvedený komplex „oligandrin“ se však tvoří i v případě, kdy se ve vlhkém prostředí P.oligandrum aktivuje ze svých zárodků – oospór.
Možnosti rezistence
V otázkách možného vzniku rezistence parazitických hub vůči P.oligandrum lze konstatovat, že tato není možná vzhledem k biologickému charakteru daného systému. P.oligandrum nevytváří selekční tlak na hostitele. V podstatě se jedná o predační typ přirovnatelný vztahu kočky a myši.
Historie vývoje Biopreparátů
Zjištěný mykoparazitární efekt vedl D.Veselého ke studiu možností využít biologických vlastností P.oligandrum pro ochranu rostlin. Byly vypracovány postupy pro laboratorní a později průmyslové získání vysokých objemů zárodků této houby a po úspěšných pokusech byla technologie bioochrany rostlin pomocí P.oligandrum postupně zaváděna do praxe. První preparát tohoto typu nesl název Polyversum. Současně s tímto bylo D.Veselým na tento objev uskutečněno několik patentových řízení, a to jak v Evropě, tak v USA a Japonsku.
V roce 1992 přivedla náhoda D.Veselého a jeho tým na myšlenku použití mikromycety P.oligandrum také pro odstraňování kožních mykóz člověka. Laboratorní testy byly zahájeny v roce 1993 a bylo zjištěno, že P.oligandrum je schopno jako svůj metabolický substrát přijmout i široké spektrum mikroskopických hub působících mykotické infekce kůže včetně potenciálních patogenů jako jsou Trichophyton rubrum, T.mentahrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, M. gypseum, Candida albicans a další kvasinky a řadu dalších mikroskopických hub z různých rodů. Toxikologické studie provedené v roce 1994 pak prokázaly naprostou nezávadnost – neškodnost P.oligandrum na lidský organizmus. V roce 1996 byl vyroben první typ kosmetického biopreparátu určený pro potlačování mykózy kůže nohou, snižování potivosti chodidel a odstraňování pachových symptomů.
Dosud provedená sledování
- V letech 1996 – 98 byly účinky biopreparátu sledovány prostřednictvím řady českých dermatologů.
- V letech 2000 – 2003 byla provedena malá klinická studie zaměřená na efekt biopreparátu u rozvinuté a prokázané onychomykózy
- V roce 2002 došlo v rámci probíhajících sledování k náhodnému zjištění, že přítomnost P.oligandrum má příznivý efekt na řadu dalších dermatologických postižení nemykotického charakteru, jako např. na bércové vředy, u diabetické nohy, atopického ekzému a některých projevů psoriázy. Po zjištění těchto účinků bylo zahájeno rovněž sledování efektu v případech parodontózy a vulvovaginální kandidózy.
Výhody prevence
Aplikace biopreparátů s Pythium oligandrum u tinea interdigitalis potvrdila u sledovaného souboru osob již dříve zjištěné skutečnosti, že lze jejich pomocí zvládnout
jak akutní stav tohoto onemocnění, tak i následnou prevenci jeho návratu. Pozorování, byť na malém souboru, prokázalo vhodnost použití P.oligandrum u osob s rekurentní tinea interdigitalis, kdy je možné při pravidelných preventivních aplikacích zamezit návratu tohoto nepříjemného onemocnění kůže. Dokladem je stav, kdy 89,3 % zařazených osob nemělo během doby sledování žádné obtíže, u 10,7 % se v průběhu doby 1x objevily slabé potíže, které však byly v souvislosti s porušením doporučeného schématu preventivních aplikací. Možnosti P.oligandrum v prevenci u dalších dermatologických postižení jsou předmětem dalšího sledování.
Závěry dosavadních sledování účinků P. oligandrum
Více jak dvanáct let sledování účinků biopreparátů s Pythium oligandrum nás opravňuje ke konstatování, že použití biopreparátů postavených na přítomnosti životaschopných zárodků P.oligandrum má své oprávněné postavení jako alternativa proti mykózám kůže a pro mírnění projevů řady dermatologických postižení.
Tento názor se opírá o 83 % úspěšnost biopreparátů u tinea pedis, 25 – 70% u mykózy nehtů (podle rozsahu postižení), 70% úspěšnosti u lupénky a 55 % úspěšnosti u hnisajících ran.
Hlavním pozitivem těchto biopreparátů je striktní mykoparazitizmus P.oligandrum, kdy tento životní projev velmi efektivně eliminuje z kůže a nehtů parazitické mikromycety.
P. oligandrum tedy není schopno atakovat lidské tkáně a bez přítomnosti živného substrátu z ošetřené lokality rychle mizí.
Druhým pozitivním faktorem je jeho netoxičnost, přestože během svého působení produkuje celou řadu celulolytických enzymů a dalších fermentů. Tento komplex je naopak odpovědný za příznivé účinky při aplikaci biopreparátů u atopického ekzému, lupénky a hnisajících ran.
Třetím důležitým faktorem, který se vztahuje k oběma předchozím, je univerzální aplikovatelnost P.oligandrum u všech osob bez omezení jejich věku či jejich onemocnění. Tato univerzálnost se vztahuje také na možnost kdykoliv dle potřeby použití biopreparátů opakovat, protože u tohoto biologického systému není možný vznik rezistence.
Občasnou aplikaci P.oligandrum lze využít jako prevenci u osob náchylných k mykózám nohou.
P.oligandrum je čistě ekologický prostředek, který má široké spektrum mykoparazitárního účinku, nelze ho předávkovat, je bez vedlejších a nežádoucích účinků a lze ho aplikovat i v případech, kdy nelze použít systémová antimykotika